Perşembe , 22 Ağustos 2019
En Son Yazılar

Her İhtiyacı Karşılayan 4×4 Araçlar

4×4 araçlar daha koltuğuna oturduğunuz anda size özgürlük vadediyor. Diğer araçlardan inip bir pikap otomobil koltuğuna geçtiğinizde, aracın rahatlığından ve konforundan, sağlamlığını ve engel tanımazlığını hissediyorsunuz. Daha sonra zaten gaza bastığınızda hissettiğiniz o güçle önünüze çıkan her engeli zorlanmadan aşıp gidiyorsunuz.

En zor arazilerde bile konforlu bir sürüş sunan 4×4 arazi araçları, çift kabin pikap ya da tek kabin pikap araba gibi model seçenekleriyle alıcısına çeşitli seçenekler sunuyor. Arkadaşlarıyla ya da ailesiyle araziye çıkmayı tercih edenler için çift kabin pikap, yalnız ya da az kişiyle hareket etmek isteyenler içinse tek kabinli pikap otomobil en uygun seçenek oluyor.

Pikap araba ya da 4×4 araçlar dendiğinde akla ilk ticari amaçlı kullanıldığı gelse de ticari pikap pek çok kişi için hafta sonlarını ya da boş vakitlerini doğada geçirmek isteyenler açısından mantıklı bir tercih oluyor. Bu tercihin pek çok sebebi var; sağlamlık, güvenilirlik, konfor, fazla araç gereç taşıyabilmesi ve en önemlisi zorlu arazi koşullarıyla başa çıkabilen tek araç sınıfı olması. Yalnız arazi koşullarında değil, 4×4 arazi araçları asfaltta da yüksek performans gösteriyor ve bu araçlar hem doğadan hem de şehirlerden ayrılamayanların vazgeçemediği bir araç haline geliyor.

Gün geçtikçe adeta evrim geçiren pikap sınıfı artık ticari amaçlı alıcılarını tatmin etmenin yanında binek otomobillere de kafa tutuyor. Rekabetin yüksek olduğu bu sınıf, neredeyse Suv sınıfının alıcı kitlesine de göz kırpar hale geliyor. ÖTV oranının yüzde 4 olarak alınması, fiyatların benzer donanımdaki D segmenti Sedan modeller veya C segmenti Premium Hatchback modeller seviyesinde olmasını sağlıyor. Bu durum pikap otomobil kullanımını daha popüler hale getiriyor. Yani kırsalın ve asfaltın, aile seyahatleri ve yük taşımanın bir arada ve yüksek konforla gerçekleşmesi son dönem pikap otomobil tanımının kısa yolu da diyebiliriz.

Ayrıca markalar artık sağlamlığın ve gücün yanında estetik görünüme de önem veriyorlar. İnsanlar şehirde ve arazide farklı araç kullanmaktansa son model bir ticari pikap satın aldığında her iki ihtiyacını da karşılamış oluyor. Bir de hem ticari pikap, hem kişisel ihtiyaçları için pikap otomobil kullanmak isteyenler var ki 4×4 ticari araç tam da onlar için üretilmiş diyebiliriz. Son model bir 4×4 ticari araç sahibi, tek bir araçla hem şehir içerisinde kişisel ihtiyacını karşılayıp hem ticari faaliyetlerini gerçekleştirip hem de boş vakitlerinde araziye çıkabiliyor. Kış şartlarında binek arabalarda yaşanan kayma, patinaj gibi sorunları da olmayan pikap otomobil modelleri başka hiçbir araç sınıfının veremediği kullanışı kullanıcısına  sunuyor.

Cevapla

Scroll To Top