Perşembe , 22 Ağustos 2019
En Son Yazılar

Hyundai ix35 Fuel Cell – Dünyanın ilk %100 hidrojenle çalışan otomobili.

1998 yılında hidrojen yakıtı üzerine çalışmalarınıo başlatan Hundai ix35 Fuel Cell ile çalışmaların sonucunu almayı hedefliyor.

Avrupada ilk olarak ingilitede test edilmesi amacıyla piyasaya sürülen ve 2015 yılı itibari ile seri üretimine geçilmesi planlanan ix35 Fuel Cell LHNE (Londra Hidrojen Ağı Genişletme ) projes dahilinde test edilmeye başlandı.

Tamamen hidrojen dolu bir depo ile 590km civarında yol giden Hyundai ix35 Fuel Cell elektrikli otomobiller karşı çok iyi bir alternatif olma yolunda.

Özellikle kısa mesafe ve şarj konusundaki sıkıntıları nedeniyle henüz yaygınlaşamayan elektrkli otomobillere karşı çok avantajlı konumda olan hidrojen yakıt kullanan Hyundai ix35 Fuel Cell 100 km hıza 12,5 saniyede çıkabiliyor.

Peki hidrojen yakıtlı otomobil yada hidrojen motoru nedir?

Hidrojen bir tür kimyasal sıvı ve oksijen ile reaksiyona girerek motoru çalıştırıyor ve atık olarak saf su çıkıyor. Yani çevreye hiçbir zararı yok. Sadece bir miktar oksijen kullanıyor. Elektrkli arabaların kullandığı elektriğin bir kısmının termik santrallerden sağlandığını hesaplarsak oksijen kullanımında elektrkli otomobiller ile aynı mantıkda diyebiliriz.

Yakıt maliyeti ve otomobil fiyatı hakkında detaylı bilgilerin kesin olarak paylaşılmadığı Hundai tarafında ise yakın zamanda daha detaylı bilgilerin paylaşılması bekleniyor.

Bu arada satış fiyatının 30.000 £ – 40.000 £ civarında olması bekleniyor.

Cevapla

Scroll To Top