En Son Yazılar

İkinci El Araç Almanın Püf Noktaları

Araç almak isteyenler için önceden sadece hafta sonları kurulan açık oto pazarları ya da galeriler bulunmaktaydı. Fakat bu pazar dijital teknolojinin hayatımıza girmesiyle biraz gözden düştü. Artık ikinci el araç alım satımları internet üzerinden gerçekleşebiliyor. Almak istediğiniz aracın özelliklerine, görüntüsüne bakabiliyor ve karar verebiliyorsunuz.

2. El araç Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Tabi ikinci el araç alınırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. İnternetten ya da galeriden alacağınız araçlar için önceden piyasa araştırması yapmak en doğrusu olacaktır. Alınacak olan aracın aynı özellikte fiyat araştırması yapılması beğenilip alınacak olan noktada pazarlığın bu doğrultuda geliştirilmesi açısından önemlidir. Alacağınız aracı piyasa fiyatının üzerinde almanız durumunda ilerleyen dönemlerde satmak istemeniz durumunda zarara uğrayabilirsiniz. Bunun için araç almadan önce kendinize bir bütçe belirlemeli ve bu doğrultuda ilerlemelisiniz.

Araç alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da alınacak aracın çalıntı olmaması. Bunun için çeşitli kontroller yapabilmek mümkün. Bunun için aracın şase ya da motor numarasıyla ruhsatta yer alan numaraların eş olmasına dikkat edin. Bu bilgileri eşleştirdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden araçla ilgili kayıp ya da çalıntı gibi bilgileri olup olmadığını sorgulayın. Aracı almadan önce bu işlemleri yapmamanız durumunda ödediğiniz parayı kaybedebilir, daha kötüsü hırsız konumuna düşebilir ve kendinizi ispatlamak için çokça uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

Aracı internetten beğenmiş olsanız dahi mutlaka kendi gözlerinizle görmekte fayda var. Aracın internete koyulan fotoğraflarında ya da bilgilerinde zaman zaman eksiklikler ya da yanlışlıklar olabiliyor. Aracı kendiniz görmeniz durumunda varsa kusurlarını fark edebilir ve almadan önce kararınızı gözden geçirebilirsiniz.

2. el araç alımlarında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de ilk alımda göremediğiniz ve sonraki dönemlerde ortaya çıkan aracın yürüyen aksamındaki sorunlar. Aracı ilk aldığınızda hiçbir sorun göremiyorsunuz fakat kullanmaya başladıkça tamirhanelerden çıkamayacak hale geliyorsunuz. Bunu önlemek için aracı almaya karar verdiyseniz aracı mutlaka oto experlerine gösterin. Detaylı kontroller ve analizler yapıldıktan sonra experden aracın alınıp alınamayacağı ya da varsa problemlerinin yaklaşık maliyeti gibi bilgiler alabilir ve kendinizi yönlendirebilirsiniz.

Ayrıca ikinci el araç almanın püf noktalarından biri de alacağınız aracı test etmeniz. Aracı almaya karar verdiğinde mutlaka 3-5 km arasındaki mesafeyi kendiniz kullanarak test edin.

Cevapla

Scroll To Top